Розміщення реклами тут - +380 (98) 607 99 77
» » » Бункери "лінії Арпада": як закарпатці відтворюють історію Другої Світової

Бункери "лінії Арпада": як закарпатці відтворюють історію Другої Світової

Закарпатці взялися популяризувати мілітарі-туризм, розповідаючи історію воєнних і повоєнних часів

Унікальна оборонна "лінія Арпада", яка дісталася закарпатцям з часів Другої світової війни, вже стала туристичною родзинкою краю. Будувалася вона Хортійською Угорщиною з 1939 по 1944-й роки вздовж Карпатського хребта. Основною метою будівництва було зупинити можливе просування Червоної армії через Карпати в сердце Угорського королівства. Її довжина становила 660-700 км.
Кілька останніх років закарпатські активісти взялися популяризувати мілітарі-туризм. Завдяки місцевим ентузіастам та підприємцям відновлюються історичні місця і створюються унікальні мілітаристичні музеї. Найцікавішими та найнерозгаданішими є бункери.
Колочава. Історико-військовий музей "Лінія Арпада"
Військова техніка різних часів та кількох народів, понад дві тисячі експонатів зброї, спорядження, амуніції й медичних інструментів – все це можна побачити в 4 бункерах з 34-х, які розташовані за кілька сотень метрів від сільських хат Колочави на Міжгірщині.
Перший бункер - "Командний". Всередині все розташовано так, як було колись. Кулемет, автомати і рушниці, патронташ та гранати, каски та пристрій дальнього бачення, вогнемет і вогнегасник, силовий кабель і десятки інших пристосувань для війни. Все це — оригінальні зразки.
Поряд стоїть "Оборонний бункер". Будували його так, аби бачити, коли нападає ворог. Усередині на столиках лежать біноклі, кулемет, автомати. Укріплення реставрували за розповідями старожилів. Уся зброя справжня - її подарували селяни.
Наступний за маршрутом військовий госпіталь – бункер "Шпиталь". За металевими дверима стоять двоярусні ліжка, операційний стіл, висять полиці з медичними інструментами.
І ще бункер кашоварів — "Котлопункт". Тут можна побачити пузату кухню-шпор, якою користувалися в угорській армії, і багато алюмінієвого посуду.
Крім цього, закарпатські ентузіасти відреставрували у селі оборонну протитанкову лінію з бетонних пірамід. Вона має довжину 100 м і є найдовшою в Європі.
Про бункери розповідають не тільки історично доведені факти. До прикладу, місцеві мешканці переконують, що в одному з бункерів до сих пір заховано величезний склад зброї та продовольства. Старші люди пригадують: у 1970-х роках склади з продуктами справді були знайдені. І звідти протягом тривалого часу виносили банки з тушонкою. Незважаючи на те, що продукт пролежав десятки років, тушонка та була надзвичайно смачною.
Велика Грабівниця. Найбільший в Україні бункер часів Другої Світової
Бункер в Грабівниці був побудований з 1939 по 1942 р. в повній секретності. Звичайно, що місцеві жителі не брали участі у будівництві його зсередини. Всі основні роботи проводили тисячі солдат робочих штраф-батальйонів угорської і румунської армій. За деякою інформацією, після будівництва тих румунів розстріляли.
Є думка, що бункер повинен був використовуватися як командна ставка 1-ї угорської армії, але точно сказати неможливо, оскільки весь угорський військовий архів було спалено в 1944 році.
Після визволення Закарпаття, у 1946 році НКВС проводив вибухові та будівельні роботи в бункері, тож доступними стали ходи близько 2 км завдовжки та 50 м завглибшки - три яруси і чотири виходи на поверхню. Метр бетону - товщина стін бункеру - і десятки метрів гірської породи здатні витримати будь-яку атаку з повітря. На думку деяких експертів, цей об'єкт має довжину 1500 метрів. Хоча є також версії про те, що можливо тягнувся він і на 15 км. Оточений він системою окопів і підірваних дзотів.
2012 рік можна назвати роком відродження об'єкту: завдяки ініціативі молодих підприємців, його було вичищено та відреставровано. Так з'явився один із найцікавіших туристичних об'єктів – "Бункер Лінії Арпада".
Зараз збережено більше 800 м протяжності всіх тунелів бункера. І хоча це далеко не все, споруда є найбільшою в Україні і одним з найбільших підземних бункерів часів Другої Світової війни, що збереглися у Східній Європі.
Фото: kolochava.com, arpad-line.com
?
ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:

Введіть код:
Погода
Погода в Ужгороді

вологість:

тиск:

вітер: