Розміщення реклами тут - +380 (98) 607 99 77
ZakNEWS » Новини » Україна » Кабмін має намір знизити тарифи заднім числом

Кабмін має намір знизити тарифи заднім числом


Мінрегіон вже розробив відповідний проект урядової постанови з новою формулою для тарифів. У ній буде враховано зниження ціни на газ, яке, в порівнянні з минулим опалювальним сезоном, склало більше 20%, пише “Страна”.
З огляду на те, що газ в структурі тарифу на тепло займає більше 80%, платіжки можуть зменшиться в середньому на 15%, – підрахував керівник спеціальних проектів НТЦ “Психея” Геннадій Рябцев.
Проект недавно був виставлений на громадське обговорення, яке триватиме до 12 січня 2020 року. Тобто, сам документ може бути прийнятий до кінця січня.
Але перерахувати платіжки обіцяють заднім числом – за жовтень-грудень цього року. Правда, “зайві” гроші громадянам вже не повернуть – вони підуть в рахунок майбутніх платежів або на погашення боргів. А з нового року тариф обіцяють переглядати щомісяця – в залежності від ціни на газ.
Експерти підозрюють, що пропозиція Мінрегіону і є той самий “короткий законопроект”, який обіцяв оперативно розробити прем’єр-міністр Олексій Гончарук на зустрічі у Зеленського по тарифам.
Але ось як він спрацює на практиці і чи дозволить реально знизити платіжки – поки питання, – вважає глава Житлового союзу Олександр Скубченко.
По-перше, газ – тільки одна зі складових в структурі тарифу на тепло, хоч і найбільша. А якщо інші показники (зарплати, витрати на ремонти та ін.) Комунальники підвищать, то може виявитися, що знижки та зовсім не буде, добре, якщо не доведеться доплачувати. По-друге, комунальникам пропонується “малювати” нові тарифи самостійно – без затвердження їх у місцевої влади. І ніякої відповідальності за неправильний перерахунок не буде. Тому залишається сподіватися хіба що на чесність постачальників послуг. Що вкрай ненадійно, враховуючи, що і зараз до нарахувань в платіжках постійно виникають питання.
Як збираються перераховувати тарифи на опалення, і чи зможуть України реально заощадити на опаленні.
газова індексація
На сайті Мінрегіону в повідомленні про початок громадських обговорень проекту постанови Кабміну “Про проведення перерахунку споживачам розміру плати за спожиту теплову енергію та комунальні послуги протягом опалювального сезону 2019-2020 років зв’язку зі зміною ціни природного газу” зазначено, що, з огляду на здешевлення газу, за жовтень-грудень цього року, тобто, заднім числом, громадянам проведуть перерахунок.
А вже з січня 2020 року перераховувати нарахування стануть щомісяця – в залежності від поточної ціни на газ. Нагадаємо: на цей опалювальний сезон Кабмін запропонував населенню і виробникам тепла так звану гарантовану ціну – 5,5 тисяч гривень за тисячу кубів плюс ПДВ і транспортування. Тобто, до споживача газ буде доходити по 7,2-7,8 ​​гривень за куб. А в діючих тарифах на опалення закладений газ по 8,5 гривень за куб. Але від цієї ціни споживачі і комунальники можуть відмовитися до 24 грудня. І тоді газ їм продаватимуть за поточними цінами, а вони можуть виявитися як нижче гарантованої ціни, так і вище, все залежить від того, чи буде транзит через Україну.
У жовтні газ був ще дешевше – по 4,2 гривні за куб (без ПДВ і транспортування), в листопаді – близько 4,9 гривень, а грудні – близько 4,3 гривні за куб. Тобто, за ці місяці люди переплатили найбільше.
Правда, в новій формулі залежність від помісячного ціни не пряма. У ній передбачено, що спочатку буде пораховано якийсь коефіцієнт, а вже потім на нього примножать діючий тариф на тепло (а він в кожному населеному пункті різний).
Коефіцієнт визначать наступним чином: річну вартість теплової енергії з урахуванням нової ціни на газ розділять на частку безпосередньо тепла в структурі тарифу (в ньому є й інші складові – зарплати, витрати на ремонт та ін.). Потім отриману величину примножать діючий тариф на тепло.
Перерахунок в два етапи
Перерахунок має на увазі два етапи. На першому етапі заднім числом перерахують платіжки за жовтень-грудень 2019 року, коли газ був по 4,2-4,9 гривень за куб без ПДВ і трохи більше 6 гривень з урахуванням всіх витрат.
Результат цієї індексації споживачі побачать у платіжках за травень 2020 року. “Зайві” гроші не повернуть, але вони підуть в рахунок оплати наступних нарахувань, або, якщо є борги – на їх погашення. Тобто, оплатити цими грошима можна буде тепло вже в наступному опалювальному сезоні.
Але ця схема не стосується тих українців, які на той час розірвуть договір в комунальниками, наприклад, з причини продажу квартири. Правда, як будуть повертати гроші в цьому випадку – не вказано.
Другий етап перерахунку запрацює з 1 січня 2020 року. Там передбачаються вже щомісячні коригування тарифів з урахуванням поточної ціни на газ. Побачити це перерахунок можна буде в платіжках за наступний місяць. Тобто, те, що перерахують в січні, відобразиться в лютневому рахунку за опалення і т.д. Але щомісячний перерахунок потрібно буде проводити не всім комунальникам, а тільки тим, у яких ціна на газ буде змінюватися. Тобто, тих, хто не вибере гарантовану ціну або, скажімо, якщо переглянуть тариф на транспортування.
І, якщо такі будуть, то там тариф може не зменшаться, а, навпаки, збільшуватися. Скажімо, були прогнози, що, якщо не вдасться домовиться з транзиту газу, ціни на газ можуть злетіти до 11-13 гривень. Відповідно, тоді в тариф на опалення закладуть газ по цьому ціннику, і він автоматично зросте.
У пояснювальній записці до проекту сказано, що іншого способу знизити платіжки на тепло і гарячу воду, крім як постійно проводити перерахунки, поки немає. Принаймні до переходу українців на нові договори з постачальниками послуг, а він почнеться з 1 травня 2020 року.
За нинішніми ж договорами тарифи є суттєвою частиною договору і не можуть бути змінені місцевою владою, – йдеться в пояснювальній записці. Але пропонований перерахунок – це формально не новий тариф, а робота зі старими цінниками, тому на нього, нібито, обмеження не поширюються.
Скільки можна буде заощадити на опаленні
Геннадій Рябцев говорить, що цей проект постанови і є той самий “короткий законопроект”, який обіцяв прем’єр-міністр Олексій Гончарук на нараді у Зеленського по тарифам. І в ньому передбачений перерахунок за грудень, – як і обіцяв президент. Правда, ці гроші будуть відображені в платежі тільки в травні наступного року, але це вже нюанси.
Аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук припустив, що, очевидно, Гончарук відмовився від ідеї від законопроекту і вирішив діяти на своєму рівні – запропонував проект постанови Кабміну, яке прийняти куди простіше, ніж закон.
“Просто в уряді почитали закон про ринок житлово-комунальних послуг, і дізналися, що парламент не має до тарифів ніякого відношення. Тарифоутворення – прерогатива саме Кабміну”, – додав Скубченко.
На думку Рябцева, в теорії перерахунок тарифів можливий. І вони можуть знизитися на 10-15% в залежності від регіону і від ціни, по якій купують газ комунальники.
“Правда, через те, що в жовтні-грудні на вулиці було тепло, українці не сильно зекономлять. У багатьох і так в платіжках прийшли знижені цифри”, – відзначає він.
За даними директора структурного підрозділу “Енергозбут” КП “Київтеплоенерго”, Костянтина Лопатіна, в листопаді в столичних будинках без лічильників тариф на опалення був на 26% нижче нормативного – 28,44 гривень за квадратний метр замість 38,5 гривень. “Нормативний тариф розрахований на середню температуру мінус 0,14 градусів. І, якщо фактична температура вище, то тариф множиться на коефіцієнт менше одиниці, а якщо стоять морози, то він підвищується”, – пояснив “Країні” Лопатин.
У будинках з лічильниками розрахунок йде за спожиті гігакалорії, і там платіжки зменшилися ще більше – в листопаді на 44%, до 21,59 гривень за квадратний метр. А в деяких багатоповерхівках, там де є ще й квартирні лічильники на тепло, платили і зовсім по 10 гривень за квадрат, – розповів глава департаменту житлово-комунальної інфраструктури, екології, благоустрою та навколишнього середовища Громадської ради при КМДА Олег Попенко.
Приблизно такі ж платіжки прийдуть киянам і за грудень, який також виявився нетиповим теплим.
Чи будуть враховувати цю погодну економію при перерахунку тарифів – поки неясно.
“Якщо і заощадять, то гривень 100-150, не більше. Скажімо, замість 1,4 тисячі гривень виставлять рахунок на 1250- 1300 гривень”, – зазначає Корольчук.
Він також допускає, що на практиці може не виявитися і такої економії.
“У тарифі адже не тільки газ, а й маса інших складових. А якщо вирішать проіндексувати і їх, то може виявитися, що тариф треба не знижувати, а, навпаки, підвищувати”, – вважає експерт. За законодавством, тариф повинен включати економічно обґрунтовані складові. Тобто, якщо закласти зростання мінімальної зарплати з наступного року, збільшення витрат на мережі та інше, то може вийти не дуже красива цифра “. – зазначає Скубченко.
З січня знижка буде вже менше, так як газ, в порівнянні з жовтнем-груднем, подорожчає (відпускна ціна НАК -5,5 гривень за куб, але з урахуванням податків і транспортування населення буде платити до 7,8 гривень за куб, тобто , майже на третину більше, ніж у грудні, хоча і на 70 копійок менше, ніж в минулому році.
Тобто, в січні економія може скласти вже тільки 5-7%. І то лише для комунальників, які погодилися на гарантовану ціну “Нафтогазу”. А ті, хто вирішать платити по ринку, можуть і зовсім підвищити тариф, якщо закуплять газ за вищими цінами.
Комунальні суди і зростання тарифів з наступного року
Але в “тарифній індексації” – маса нюансів. І це може зробити постанову Кабміну, якщо його, звичайно візьмуть, просто непрацюючим, – вважають експерти.
“Незрозумілий механізм – як це буде працювати на практиці. Наприклад, якщо комунальне підприємство працює за затвердженими місцевою владою тарифами, і вже зібрало гроші за опалення і гарячу воду – що змусить його повернути ці кошти на рахунок споживачів, причому, заднім числом”, – дивується Рябцев.
“Цим постанову уряд може відкрити сезон масових судів з комунальниками. Багато вважатимуть його незаконним”, – згоден і Олександр Скубченко.
При цьому він говорить, що Кабміну варто було б не перераховувати тарифи, а просто змінити формулу або, як мінімум, перевірити обґрунтованість цифр, вже закладених в тарифи. “Необґрунтовані складові у тарифі – це вже привід для кримінальної справи. Проведіть аудит тарифів, впевнений, там виявиться багато цікавого”, – відзначає експерт.
Також, на його думку, слід було б розібратися з якістю надання послуг.
“Нас обманюють на опаленні двічі – раз за рахунок газу, другий -” граючись “з тиском. Адже якщо знизити тиск в працях, в будинок теплоносій буде заходити з потрібною температурою (65 градусів), але ось в квартири його потрапить удвічі менше, а люди заплатять сповна, хоч і будуть мерзнути “, – говорить Скубченко.
Директор “Київтеплоенерго” В’ячеслав Бінд каже, що вони не проти переглядати тарифи хоч кожен місяць – але немає відповідного механізму.
“Зараз від моменту подачі розрахунків за тарифами до їх затвердження місцевою владою проходить 90 днів”, – пояснив він.
Якщо перерахунок не потрібно буде погоджувати з місцевими чиновниками, це це, звичайно, заощадить час. Але, якщо “кухню” комунальників ніхто не буде контролювати, – що вони в підсумку можуть нарахувати, залишається тільки здогадуватися. А в проекті постанови Кабміну про відповідальності за неправильний перерахунок – ні слова. Тобто, людям залишається розраховувати тільки на чесність комунальників.
Втім, найголовніша інтрига – якими будуть тарифи на опалення в наступному сезоні. Адже гарантована ціна на газ діє тільки в першому кварталі 2020 року, тобто, до кінця цього опалювального сезону. І, якщо “акцію” не продовжать, то комунальники будуть закуповувати газ за ринковими цінами, а вони цілком можу опинитися вище нинішніх. І тоді людям доведеться щомісяця доплачувати за опалення і гарячу воду.
ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:

Введіть код:
ПОПУЛЯРНЕ / КОМЕНТАРІ
    Погода
    Погода в Ужгороді

    вологість:

    тиск:

    вітер: