Розміщення реклами тут - +380 (98) 607 99 77
ZakNEWS » Новини » Закарпаття » Пророчі сни, вареники з іменами та вкрадені ворота: Як на Закарпатті свято Андрія відзначають (ФОТО)

Пророчі сни, вареники з іменами та вкрадені ворота: Як на Закарпатті свято Андрія відзначають (ФОТО)

За переказами, святий Андрій є покровителем кохання та шлюбу. У минулому, в ніч із 12 на 13 грудня усі дівчата молилися, просячи у нього доброго чоловіка. Вони вірили, що їх бажання здійсняться і чекали знак, котрий говорив би про те, що їх прохання було почуте. Сьогодні свято Андрія уже встигло частково втратити свій колишній зміст та вагу. Однак деякі традиції все ще зберігаються. Зокрема - весела дівоча звичка ворожінь.
З нагоди свята видання 0312.ua спеціально для наших читачів зібрало найцікавіші історії про те, як споконвіків ворожили та веселилися на Закарпатті у день та ніч Святого Андрія.


Вечір та ніч напередодні дня Андрія вважають часом хорошим для ворожіння на кохання та шлюб. Щоб схилити святого покровителя на свій бік, весь день перед ворожінням гуцулки дотримуються посту, а на Андрія ставлять у церкві свічку перед образом святого. На Закарпатті у деяких селах лише наступної ночі вдаються до ворожби, а в церкві вдень намагаються доторкнутися (непомітно) до риз священика. Ходить повір’я, що лише так буде правдивим усе наворожене.
У селі Дравці біля Ужгорода в ніч на Андрія дівчата «замовляють пророчі сни» – кладуть під подушку невеличку скалку, відірвану від дерев’яної хвіртки. Вірять, що їм насниться суджений цієї ночі.
У Мукачівському районі в с. Грабово на ворота ставлять гребінь у передсвяткову ніч. Зранку дівчата розглядають волосся, яке залишилось на гребені, – в нареченого має бути таке ж. Хлопці ж часто висміюють дівчат, знаючи цей звичай, і вичісують гребенем тварин.


У Хустському та Виноградівському районах є інший цікавий обряд: дівчина повинна їсти яблуко від Андрія і аж до Різдва, лише по разу кусаючи його кожного дня, щоб побачити потім образ свого судженого. Зранку на Різдво треба налити воду в миску і в ній покажеться лик майбутнього чоловіка.
Окрім того, на Свалявщині та Хустщині незаміжні дівчата гадають на варениках. У вареники замість начинки ставлять шматок паперу, на якому написано чоловіче  ім’я. Як вареники закиплять, дівчата наввипередки виймають по одному з окропу. Яке ім’я написано, так буде звати чоловіка.
На Гуцульщині раніше до магічних ритуалів на Андрія ставилися дуже серйозно. Тут з допомогою «андріївської» ватри «замовляли» любов. Дівчата виходили до вогнища опівночі і казали: «Диме-димочку, в Андрієву ночку в шпорі не чади — у комин іди, лети над порогом до милого мого, любість у груди йому надихни і серце до мене його приверни! Застели му білий світ мною, аби не мав без мене спокою, мною одною лем жив і мене одну лем любив!».
Зауважимо, що на кохання в закарпатських селах гадають не лише дівчата, але й парубки. На Іршавщині та Мукачивщині влаштовують гру, схожу на стародавню «Калиту». Печуть і підвішують до стелі медяний коржик. Хлопці мають підскочити і відкусити шматочок, лише після цього їх допустять до ворожіння. Наливають мед на дно миски і кладуть туди перстень. А парубок має дістати перстень губами, не вмочивши в мед носа. Вважають, що хлопець, який пройде це випробування, ожениться і буде щасливий у шлюбі.
Звичаї Карпат дозволяють ворожити на Андрія і жінкам у шлюбі. Але лише на любов свого чоловіка. Горяни вірять, що добрі господарі цього дня повинні дотримуватися певних обмежень, щоб у господарстві велося. Ґаздині не шиють і навіть не беруть до рук голки – «аби не зашити узиці курям, бо нестися не будуть». Ґазди не ходять до вуликів, бо «бджоли злитись будуть і роїтись не будуть».


Святого Андрія — єдиний день у році, коли хлопці бешкетують, і їм усі збитки прощаються. Парубки (неодружені чоловіки) роблять капості там, де живуть дівчата. Найчастіше знімають ворота й хвіртки і заносять їх на інший кінець села. Такі забави не випадкові. Етнографи вважають їх «ритуальними бешкетуваннями», які з плином часу втратили своє первісне значення — усунення перешкод на шляху до бажаного шлюбу.
Сучасні «андріївські» збитки стають все більше подібними на недолугі жарти. Наприклад, у селах Великі Лази, Ракошино та Середнє, парубки щороку ламають паркани (навіть металеві!) і перегороджують ними вулиці. На хати висаджують автомобілі. Кілька років тому в селі Красне господар знімав з даху «Жигулі». У Бичкові на стайні тиждень стримів старий «Запорожець». А у Раковці хазяїв серед ночі розбудив розпачливий крик кози — тварину прив’язали просто до димаря…
Частина фото взяті із відкритих джерел та видання Голос Карпат (автор -  Наталія Боднар).
ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:

Введіть код:
ПОПУЛЯРНЕ / КОМЕНТАРІ
    Погода
    Погода в Ужгороді

    вологість:

    тиск:

    вітер: