Розміщення реклами тут - +380 (98) 607 99 77
ZakNEWS » Новини » Закарпаття » Дочка Івана Франка 20 років прожила на Закарпатті

Дочка Івана Франка 20 років прожила на Закарпатті


Маловідомий факт — дочка Івана Франка протягом двох десятиліть проживала в селі Довге Іршавського району. 
Ганна Франко (1892–1988) у 1919 році виїхала до Берліна з Місією Червоного Хреста для допомоги українським полоненим, де вийшла заміж за лікаря Петра Ключка. У 1921 році подружжя переїхало в Довге (на той час Чехословаччина), де Петро Ключко отримав посаду окружного лікаря.
В Довгому дочка Івана Франка з чоловіком прожили аж до 1939 року. Ось що вона писала в своїх споминах про цей період життя:
«...На Закарпатті в селі Довгім, куди мій чоловік дістав призначення на окружного лікаря, поклав він велику працю для піднесення здоровного стану населення. Зараз після війни стан здоров'я на Закарпатті був безнадійний. Тиф черевний і сипний, чорна віспа, дифтерія, шкарлятина й кір, коклюш і глисти, туберкульоза й сифіліс — це були щоденні явища, з якими треба було боротися.
Чоловік добився у чеського уряду заложення й побудування домівки для диспансеру Масарикової Ліги, яка мала всі засоби й можливості від уряду для поборювання цих десяткуючих населення недуг. Працював днями й ночами, маючи під своєю опікою 8 сіл. 20-літня праця увінчалася значним успіхом. Деякі недуги, як тиф і віспа, зовсім зникли, а інші значно зменшилися. Епідемії дитячих хвороб були поборювані зараз же в зародку, туберкульозні діставали сталу опіку й допомогу, а шкірні недуги підпали під сувору контролю й примусове лікування. Систематичні лекції на ці теми причинилися до культурного їй до національного усвідомлення місцевого українського населення.
Але вдячність населення була типова. Коли Гітлер передав у 1939 році Закарпаття мадярам — місцеві інтелігенти, «русскіє», поставили нас «под стєнку», щоб п'яні селяни нас розстріляли. Та все ж таки знайшлися чесні люди й наші приятелі, що не допустили до вбивства. Тоді мадяри протягом 24 годин насильно депортували мене й мого сина до Відня, а чоловіка забрали до концтабору в Нірадгазі. Ще впору вдалося мені його видобути з цього табору, де «культурні» мадяри били й катували національно усвідомлену молодь і селянство Карпатської України...»
Франко-Ключко А. Іван Франко і його родина: Спомини. — Торонто: Ліга визволення України,1956.
_____________
На фото: Ганна Франко-Ключко з чоловіком. 1920 рік

ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

 • SOFIE
These aforementioned elements all indulge in a purplish grey tone, while laces and branding on the tongue and lateral ankle deviate in a greenish yellow hue reminiscent of the brand’s past glow-in-the-dark finishes. Jordan 8 Review
24 березня 2022 10:36
Kanye West and adidas revisit the Yeezy 500, this time in a 'Bone White' colorway. This August 2019 edition follows the silhouette's established, chunky silhouette with a cow suede, premium leather and mesh upper in Off-White tones.<a href="https://www.cheapyeezys.org/fake-yeezy-500.html/">Fake Yeezy 500 On Sale</a>

As in colorways past, this edition includes reflective piping details and the unmistakable, retro basketball midsole design. adidas adiPRENE+ cushioning pairs underfoot with contoured rubber pods to promote traction. Fake Yeezy 500 On Sale
28 липня 2022 09:50
Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:

Введіть код:
ПОПУЛЯРНЕ / КОМЕНТАРІ
  Погода
  Погода в Ужгороді

  вологість:

  тиск:

  вітер: